Ana Sayfa

Haber : » BAŞKAN ÇAYLI’NIN RAMAZAN AYI MESAJI     » NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ     » BAŞKAN ÇAYLI’DAN POLİS HAFTASI MESAJI     » BAŞKAN ÇAYLI’NIN 3 NİSAN KUTLAMA MESAJI     » BELEDİYE ZABITALARI GÖZ DOLDURUYOR     » HALK PAZARI PERŞEMBE’YE ALINDI     » ÇAYLI GÖREVDE 12 NCİ YILINI DOLDURDU     » YENİCE'DE KIRMIZI ÇİZGİ DÖNEMİ BAŞLADI     » ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ YENİCE’DE ANILDI     » ÇAYLI : 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI     Ziyaretçi Defteri İletişim
 Piyasa ABD DOLARI: Alış: 8.1383 Satış: 8.1530 EURO: Alış: 9.6805 Satış: 9.6979

Bugün:     Günlerden: Salı    Saat:

yenice belediyesi, e-belediye, e belediye, zeki çaylı, yenice, doğa, turizm

Menü

 • Yenice
 • Yenice Belediyesi
 • Başkanımız
 • Personelimiz
 • Haberler
 • Yönetim
 • Önemli Telefonlar
 • Vefat Edenler
 • Hizmet Dolu 10 Yıl
 • Seyir Terası
 

Belediyeler

 • Karabük Belediyesi
 • Safranbolu Belediyesi
 • Eskipazar Belediyesi
 • Eflani Belediyesi
 • Ovacık Belediyesi
 • Yortan Belediyesi

Valilikler

 • Karabük Valiliği
 • Zonguldak Valiliği

Kaymakamlıklar

 • Safranbolu Kaym.lığı
 • Yenice Kaymakamlığı
 • Eskipazar Kaym.lığı
 • Eflani Kaymakamlığı
 • Ovacık Kaymakamlığı

İstatistikler

 Ziyaretçi: 12351656

Turizm

 

YENİCE’DE TURİZM

Yenice tropik bölgeler dışında dünyanın ender bölgelerinde görülebilecek, bir çoğu anıtsal boy ve çaplara ulaşmış ağaç türleri, sahip olduğu yaban hayatıyla beraber içinde barındıran gümrah ormanları ve bu ormanların oluşturduğu oksijen kuşağında, önemli bir turizm bölgesi olmaya adaydır.

Büyük kentlerin çarpık yapılaşmasından, sinirleri altüst eden yoğun trafiğinden, stres yüklü çalışma hayatından bir süre de olsa uzaklaşıp dinlenmek ve en önemlisi kendilerine doğa ziyafeti çekmek isteyenler için nadide mekanlara sahiptir.

 

 NASIL GİDİLİR ?NASIL GİDİLİR ?

Yeşil Yenice'ye ulaşmak için birkaç alternatif var; Karayolundan ve demiryolundan...

Ankara-Zonguldak arasında haftanın belirli günlerinde TCDD tarafından düzenlenen karşılıklı tren seferleri ile ilçeye demiryolunun konforuyla ulaşmak oldukça basit ve ucuz. Ankara'dan yaklaşık 350 km ve Zonguldak'tan yaklaşık 65 km mesafedeki Yeşil Yenice istasyonu şehirin içinde denilebilir.

Karayoluyla Yenice'ye ulaşmak isteyenler de iki yönden ulaşabilir. Yenice'ye Zonguldak'tan direkt otobüs seferleri mevcut. Kendi aracıyla gelecekler ise Zonguldak-Devrek yolunun Gökçebey ayrımından Yenice yoluna girmeleri gerekli. Ayrımdan sonra Yenice'ye 15 dakikada ulaşmak mümkün.  

Diğer bir yön ise Karabük üzerinden Yenice'ye ulaşmak. Karabük-Yenice arasında düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Bu yol, Karabük'ten sonra yaklaşık 33 km.

İstanbul ve Ankara’dan Yenice’ye, Yenice’den de hem Ankara’ya hem de İstanbul’a direk otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu seferlerden de faydalanarak Yenice’ye gelinilebilir.

Hava yoluyla gelmek de mümkün aslında Yenice'ye. Tabii bunun için bir helikoptere ihtiyacınız olacak :)

Ayrıca Yenice'ye 45 km uzaklıktaki Çaycuma ilçesinde özel ve küçük uçakların inebileceği bir minik havaalanı var...

Yenice'ye hangi yolla gelirseniz gelin, daha Yenice'ye girmeden yeşilin kokusunu alacaksınız, doğanın sizi kucakladığını ve içine doğru çektiğini hissedeceksiniz.

 

MAĞARA

Yenice-Karabük Demiryolu üzerinde, ilçe merkezine 2 km. mesafede bulunan ve halk tarafından ''İn'' olarak adlandırılan mağara, yer altı araştırmalara konu olabilecek özelliklere sahiptir.

Osmanlı döneminde ''İn Divanı'' ve bağlı kariyeler, adını bu mağaradan almış ve uzun süre bu yer halkının yaşantısında önemli bir yer tutmuştur. Daha yakın zamanlara kadar sürü sahiplerinin, özellikle kış aylarında sürülerini barındırmak için bu mağarayı tercih ettikleri bilinmektedir. Çünkü mağara içinde 600-700 başlık keçi ve koyun sürüsünü barındırabilecek alanlar mevcuttur.

Halk arasında mağara ile ilgili bir rivayet vardır ki, çok ilginçtir. Rivayet, mağara içinde bulunan kuyuya düşen bir köpeğin Bartın'dan çıktığı şeklindedir.

 

SÜREYYA ÇAMLIĞI

Yenice-Zonguldak demiryolu hattının Kayadibi mevkiinde yer alır. İran Şahı Pehlevi'nin hanımı Süreyya'nın adına ithafen bu isim verilmiştir. 1960'lı yılarda ülkemizi ziyaret eden İran Şahı'nın hanımı Süreyya, trenle seyahatleri esnasında Yenice'den geçerken burada mola vererek kahvaltı yapmışlardır. Yenice Orman İşletmesi'nin Kayadibi İşletme Şefliği sınırları içinde güzide bir mesire yeridir.

 

ORMANİÇİ DİNLENME TESİSLERİ ve MESİRE YERLERİ

 

Fındıkaltı Dinlenme Tesisleri

Yenice Orman İşletmesi'nin İncedere Şefliği içerisinde, ilçeye 17 km. mesafededir. Tesis, Orman İşletmesi tarafından inşa edilmiştir. İlçe halkının hafta sonu tatillerini geçirmek için tercih ettiği bir mesire yeridir.

 

Gökpınar Dinlenme Tesisleri

Yenice Orman İşletmesi tarafından inşa edilen orman içi dinlenme tesislerindendir. Kavaklı Orman Serisi içinde, Gökpınar Yaylası olarak adlandırılan orman zirvesinde yer alır. Bu seride 4 hektarlık bir alanın Arberatum (Açık Hava Orman Müzesi) sahası olarak tescil edilmesiyle genellikle ormancılık alanında araştırma yapan yerli ve yabancı bilim adamlarının dikkatini çekmekte ve burada har yıl ormancılık alanında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

 

Göktepe Tabiat Parkı

Geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe Şenlikleri'nin yapıldığı Göktepe Tabiat Parkı ( Göktepe Yaylası), Yenice'nin en güzide ve halk tarafından özellikle yaz ayları boyunca dinlenmek ve piknik yapmak üzere tercih edilen, orman içi sayfiye yeridir. İlçe merkezine 9 km. mesafededir.

 

Yaylalık Dinlenme Tesisleri

Yenice Orman sınırlarının içinde yer alan Araştırma Ormanı'nın Salavattepe serisinde yer alan ve Araştırma Şefliği binasının olduğu alanda Orman Bakanlığı tarafından 14 yataklı bir otel inşaatı tamamlanmak üzeredir. Bu yatırım aynı zamanda orman turizminin altyapısını oluşturacak niteliktedir.

 

Acısu

Böbrek ve romatizma hastalıklarına şifa niyetiyle kullandıkları acısu kaynaklarından en bilineni, Sarıot Orman Bölgesinde, Yenice-Salavattepe orman yolu üzerinde yer alır. Yenice'ye 30 km.'dir. Burada Orman İdaresi tarafından yıllar önce yapılan beton barınaklar mevcuttur. Çevre ile ve ilçelerden gelerek burada şifa arayanların sayısı hayli fazladır. İçildiğinde böbrek taşlarının düştüğüne, sıcak su banyosu yapıldığında romatizma hastalığını iyileştirdiğine inanılır. Yine Yenice İncedere orman serisi Kaptan mevkiinde ve Yamaç Köyü'nde aynı özellikte iki adet acısu kaynağı bulunur.

 

Şeker Kanyonu

Karabük-Yenice karayolunun 3. kilometresinde yer alan Şeker Mevkiinde başlayan kanyonun toplam uzunluğu 6.5 km. olup, 2 km.sinde yol geçmekte ve 2.km.sinden sonra 4.5 km. canyoning yapmaya uygun olan bu alanda yer alan zorlu geçişler ve daralmalar vardır. Bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale gelmektedir. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir. Kanyonun kayaları, kaya tırmanışları için uygun bir yapıya sahiptir. 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Hit: 22073     Ekleme Tarihi: 14.4.2009 - 21:45:16     Düzenleme Tarihi: 26.4.2019 - 20:28:29

 

   Bu Site Host Tasarım Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri Tarafından Hazırlanmıştır. ......

 

|   Ana Sayfa   |   Ziyaretçi Defteri   |   İletişim   |

Yenice Belediyesi Yenice Kaymakamlığı Host Tasarım